Inimsõbralik COVID-19? Kolm võimalust, kuidas viirus võib muutuda


Ajakirjas Nature ilmunud ülevaates ennustavad uurijad, et ka COVID-19 viirus võib muutuda aja jooksul inimsõbralikumaks ning nad kirjeldavad kolme võimalust, kuidas viirus võib lähiaastail muutuda.

Kõige inimsõbralikum variant viiruse muutumiseks meenutaks leetreid. Leetrite vastu saab vaktsineerida ning ka pärast läbipõdemist ei jää inimesed enam uuesti leetritesse. Kuna COVID-19 muutub palju, on see ka kahjuks kõige vähem tõenäoline variant, ütleb bioloog Jesse Bloom.

Teine võimalus on, et COVID-19 muutub leebemaks, nakatades enamasti väikelapsi. Haigus kulgeks nende seas pigem leebelt. Ning isegi kui viirus hiljem inimest külastab, ei tee ta palju halba, räägib bioloog Andrew Rambaut samas artiklis.

Kolmas võimalus on uurijate sõnul see, et COVID-19 jääb kiirelt muutuvaks viiruseks, mis meenutab grippi. Sellisel juhul on tavalised iga-aastased epideemiad ning paraku on võimalik ka mõnede inimeste äge haigestumine.

Kahjuks pole viiruse tulevik täna veel lõplikult selge. "See viirus võib areneda väga erinevaid radu mööda," ütleb Rambaut.

Lootust viiruse kodustumiseks annab aga teadmine, et koroonaviirus on inimestele hüpanud ka varem. Näiteks 1889. aastal laastas maailma lehmadelt inimestele liikunud koroonaviirus, mis sarnanes COVID-19 viirusega.

Kõigepealt mõjus see haigus 19, sajandil elanud inimestele rängalt, kuid aja jooksul viirus "kodustus" ning põhjustab tänapäeva inimestes iga-aastaselt vaid kergeid probleeme.

Levila