Pärnu alaealised saavad tihti suitsu ja alko poest ise kätte - Levila

Pärnu alaealised saavad tihti suitsu ja alko poest ise kätte


Pärnu linnas on politsei sel aastal teinud 22 kontroll­ostu, millest 13 korral müüdi alaealisele ebaseaduslikult alkoholi või tubakatooteid, kirjutab Pärnu Postimees.

Politsei läheb asutustesse kontroll­oste tegema siis, kui neile on eelnevalt juba teada antud, et alaealine on saanud sealt alkoholi või tubakat osta. “Et teeme kusagil niisama kontrollostu, sellist asja olla ei saa,” kinnitas Pärnu politsei piirkonnavanem Karin Uibo.

Kontrollostu tegemiseks võtab politsei endale appi vähemalt 16-aastased noored, kellel on seadusliku esindaja nõusolek selles osalemiseks.

“Kontrollost ise aga näeb välja selline: alaealine läheb poodi, valib välja tubakatoote või alkohoolse joogi, enamasti siidri, läheb kassasse ja siis erariietes politseiametnik jälgib, kuidas kassapidaja tegutseb,” kirjeldas Uibo.

Vahel eksivad müüjad dokumendilt sünniaastat vaadates ega oska sealt vanust välja lugeda. Ehk siis vaatab dokumenti, loeb andmeid, kuid pole endale selgeks teinud, mis sünniaastast ja kuupäevast alates on kliendid täisealised.

Leidub müüjaid, kes ei kontrolli dokumenti üldse. Enamasti on siis tegemist äsja tööle asunud töötajaga, kel ­pole veel dokumendi küsi­mise harjumust või kes on arglikud. “Noored müüjad sageli kardavad, et neile öeldakse halvasti, karjutakse: “Kuule, mis sa siin küsid, ma olen ju 18!”,” nentis Uibo.

Praegu kannavad paljud poodides maski. Uibo toonitas, et müüjatel on õigus paluda ostjal korraks mask eest võtta.

BNS/Levila

Kõik uudised