Prügitasude järsk tõus võib viia prügi metsa alla


Riik plaanib tõsta jäätmete ladestustasu, et suunata inimesi jäätmeid liigiti koguma. Need, kes juba usinalt prügi sorteerivad, peaks prügikasti tühjendamine jääma oluliselt odavamaks kui neile, kes panevad kõik jäätmed kokku.

Asjatundjad pooldavad küll hinnatõusu, kuid kardavad rahvusringhäälingu teatel, et järsk hinnatõus võib jäätmed metsa alla viia.

Keskkonnakorralduse asekantsler Kaupo Heinma ütles, et plaan on tõsta jäätmete ladestamise tasu ning töötada välja ka uus tasu, mis kataks jäätmete põletamist.

Kaks aastat tagasi esitas keskkonnaministeerium kooskõlastamiseks eelnõu, millega plaaniti kolmekordistada jäätmete ladestustasu 90 eurole tonni kohta praeguse 29,84 euro asemel.

Heinma ütles, et selline ladestustasu suurusjärk on ilmselt ka praegu asjakohane. Ta rõhutas samas, et kõik arutelud on alles ees ning tasu võib olla ka madalam.

Stockholmi keskkonnainstituudi vanemekspert Harri Moora ütles, et ladestamistasu tõstmine on mõistlik, kuid see ei tohiks tõusta liiga järsult. Ta ütles, et pigem võiks tasu tõusta igal aastal järk-järgult, näiteks viis või 10 eurot aastas.

"Segaolmejäätmete ja teiste tavajäätmete ladestamise või mis tahes lõppkäitlemise tasu suurenemine võib tekitada olukorra, kus inimesed ja ettevõtted hakkavad prügi viima hoopis metsa alla, et kulusid kokku hoida. Me peame ka sellega arvestama," ütles ta.