Ainelised olendid

Siin sarjas vestlevad omavahel ainete kasutajad, narkokahjude vähendajad ja teadlased, et rääkida avatult psühhotroopsetest ainetest ning nende mõjust.

  • Autor:Jaanika P.
  • Toimetaja:Lennart Ruuda
  • Muusika, salvestus, helikujundus:Janek Murd
  • Avaldatud:09.2023

Sarja "Ainelised olendid" eesmärk on muuta psühhotroopsete ainete ümber käivaid vestlusi sisulisemaks – mitte hirmutada, vaid rääkida ainete headest ja halbadest külgedest. 

Igas saates on koos saatejuhiga üks külaline, kellega tulevad jutuks nii teadmised, müüdid kui ka inimeste isiklikud kogemused ja seiklused seoses uimastitega.

Võib juhtuda, et mõnes sarja osas tuleb lisaks erinevatele ainetele jutuks poliitika ning elu laiemalt – nii nagu inimesed tegelikult mõtlevad ja arutlevad.

Kuula
narko,
vaimne tervis

Tulekahju ajus

86 min

Saatejuht Jaanika avab karmi, aga olulise teema: mis juhtub siis, kui uimastite tarvitamine vallandab psühhoosi. Külas on Triin, kes räägib avameelselt oma kogemusest ning psühhiaater Ants Kask, kes selgitab keerulise seisundi tagamaid.

Kuula
narko,
vaimne tervis

Need for Speed

48 min

Kas kiired ajad nõuavad kiireid narkootikume? Spiidist ehk amfetamiinist on saanud Eesti inimeste üks lemmiknarkootikum. Saates räägime aine tumedast ajaloost, tarvitamismustritest ja ühest enam kui 80-tunnisest ärkvelolekust.

Kuula

62 min

Jaanikal on külas meelelahutaja Märt, kellega minnakse värvilistele LSD radadele. Juttu tuleb ego surmast, iseendaga psühholoogi kabinetti sattumisest, aga ka sellest, mis juhtuks maailmaga, kui USA presidendid hapet teeksid.

Kuula
narko,
toimetulek

Seadusega pahuksis

Narkoentusiast Jaanika ületab hirmud ja kutsub külla politseiniku Rait Pikaro. Mida tehakse inimesega, kellelt leitakse gramm kanepit? Või kokaiini? Kas võimud teevad diile kuulsustega, kes on narkoga vahele jäänud?

Kuula

55 min

Miks ja kuidas tänapäeval kokaiini tarvitatakse ning kuidas see tervist mõjutab, räägib pikaaegne kokaiininina Tõnu.

Kuula

65 min

Kas kanep teeb hea huumorimeelega inimest vaimukamaks? Kas ained päästavad maailma? Kuidas mõjuvad erinevad ained? Stuudios on erinevaid narkootikume tarvitanud Jaanika ja psühhofarmakoloog Jaanus Harro.

Kuula

63 min

Stuudios on tarvitajad. "Aineliste olendite" teise osa kohal lehvib kerge kanepivine ning meie räägime kanepikasutaja Piretiga sellest, mis kanepit kasutades võib hästi või halvasti minna.

Kuula

74 min

Esimesel seiklusel räägime uimastiekspert Mart Kalvetiga psühhotroopsete ainete ajaloost ning moraalinormidest, mis ajas pidevalt muutunud on.

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.

Kui saad pisut rohkem toetada, uuri lisaks siit!