60 sekundit

60 sekundit: Hiiu Lehe päästmine

Neljapäev, 12.05.2022

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:05.2022

Danieli 60 sekundit: Hiiu Lehe päästmine

Kui ma kolmkümmend aastat tagasi Hiiumaa ajalehe toimetuse Moskvitši tagaistmel rummikokteiliga täidetud pepsipudelist järjekordse lonksu võtnud olin, kaotas peatoimetaja roolitud auto juhitavuse, lendas külili, siis katusele, siis jälle küljele ning lohises pikalt mööda Kärdla-Käina maanteed, et siis viisakalt kraavi äärel peatuda.  

Ma olin siis 20-aastane ja muidugi oli mul sel hetkel tegemist minu ees oleva istme peatoest kinni hoidmisega (see oli küll juba istme küljest lahti tulnud), kuid isegi rahulikumatel asjaoludel poleks ma osanud ette kujutada, et ma tahan kunagi Hiiumaa kohaliku ajalehe üheks omanikuks saada.

Nüüd on kuidagi juhtunud, et ma olengi üks 25st inimesest, kes päästavad Hiiu Lehe vahepeal vältimatuna tundunud pankrotist. Selles lühikeses intervjuus räägin ideest lähemalt.

Janno 60 sekundit: stressis ja kurguni sita sees

Esimestel sõjanädalatel ütleb mu Peterburi tuttav, et käib Kremli-vastastel protestidel, aga sotsiaalmeedias peab sellest vaikima. Kui Vene politsei tema kontot kontrollib ja etteplaneeritud miitingu kohta info avastab, on karistus karm.

Hiljem ütleb sama tuttav, et igasugune avalik protest on Venemaal nüüd üldse võimatu. Tal tulebki ilmselt millalgi miitingu pärast kohtu ette astuda. Ühe öö istus ta juba arestimajas, kuid 17 tunni jooksul ei suutnud politsei koostada nõuetekohast protokolli.

Tema isa usub Vene riiklikku telekanalit Pervyi Kanal ja küsis: palju sulle miitingul käimise eest makstakse? Aga ema ütles, et Ukrainas pommitab linnu Zelenskõi.

Üks Venemaalt pärit psühholoog räägib mulle, et oma vaimsest meeleseisundist ta rääkida ei taha, sest see on seotud tema “kodumaaga”, mis on kõik persse keeranud. Ja sealsete inimeste suhtumisega.

Hoolimata sõjast on ukrainlaste vaimne tervis tema arvates paremas seisus, kuna nad tegutsevad suure ja olulise eesmärgi nimel. See suurendab kontrollitunnet, mis omakorda vähendab stressi. “Venelased aga ei saa oma kodumaal peaaegu midagi teha, nad ei saa kuidagi toimuvat kontrollida. Jõuetus kinnistub ja süü süveneb. Kauaks veel on nad vaimselt käpuli ja kurguni sita sees.”

Eriku 60 sekundit: koolis Ukrainast rääkimas

Foto: Erik Tikan

Erik käis Merivälja koolis rääkimas Ukraina sõjast ning Levila ajakirjanike tööst seal. Eriku videolood Ukrainast on siin

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.