60 sekundit

60 sekundit: Kas on olemas vale viis jõule pidada?

Neljapäev, 23.12.2021

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:12.2021

Maria esimene 60 sekundit: jõulud ja mina

Midagi on muutunud.

Ma mäletan, et jõulud sümboliseerisid justkui rahu, perekonda, armastust, soojust. See on vähemalt ..., kuidas jõuludest on räägitud. Iga reklaam, artikkel, video, pilt jõuludest viitab siiani rõõmsale ja murevabale ajale.

Tegelikkus? Vaidlused! Meie peres on need alati tekkinud taimetoitlaste teemal, kuna mina ja mu mõlemad vennad just need olemegi.

Vaidlused on vist igas jõululauas iga aasta vähemalt korra tekkinud, olgu see siis kinkide, vaadete või seksuaalsuse pärast. Nende teemadega ei jäeta kedagi rahule ja jõulumeeleolu on garanteeritud kaduma. Olgu need vaidlused suured või väiksed, enne või pärast viinapitsi.

Maria teine 60 sekundit: äkki neid vaidlusi on tarvis?

Mul on tegelikult alati olnud head jõulud. Olin pikalt osavalt mööda vaadanud vaidlustest jõululauas ja ignoreerinud ebameeldivaid pereliikmeid. Kuid nüüd, olles rohkem avatud silmadega ja vanem, ei näe ma põhjust neid asju enam läbi elada.

Ebameeldiva olukorra puhul tõusen lihtsalt lauast püsti ja lahkun, või ütlen midagi teravat vahele, et mokad kinni panna. Ma pole enam väike laps, minu arvamust kuulatakse, austatakse. Miks peaksin ma laskma enda õhtu ära rikkuda kellegi teise pärast?

Veetsin 2020. aasta jõulud koroonaga karantiinis. Tegime elukaaslasega oma väiksed jõulud, sõime kahekesi traditsioonilisi jõulutoite ja muljetasime niisama ja ma ei saa salata, et see oli üks mõnusamaid jõule, mis mul olnud on.

Ma olen väsinud kikivarvul jõululaua ümber kõndimast. Äkki perekond ongi vaja kokku tuua selleks, et kõik tulised vestlused maha pidada, mis sees pulbitsenud on? Pärast jõule kahekesi olen sellist asja isegi rohkem nautinud ning mul on hea meel, et olen uuest pühaveetmisviisist teadlik.

Maria kolmas 60 sekundit: lõikame paar niiti läbi

Minu jõulud muutuvad, ja see on okei. Aga vaadete muutmise kõrvalt olen hakanud ka üha enam mõtlema jõulude teisele poolele: üksi olemine, üksindus, stress.

Pühad võivad olla raske ja valus aeg, kuid ma pole kuulnud, et keegi sellest avalikult räägiks. Jõulude ajal on okei leinata, jõule ei pea nautima. Leinata surnud lähedast või enda perekonna kilde.

Jõulud ei ole kindlalt paika pandud plaan, see on tähtpäev, püha. Seda ei ole vaja veeta nii, nagu teised ütlevad. Kui sa tahad jõule veeta üksinda, siis naudi seda täiel rinnal, naudi vaikust ja rahu. Kui sa tahad jõule veeta perega, siis naudi ka seda täiel rinnal, naudi seltskonda.

Jõulude pidamisel ei ole õiget ega valet. Vahet ei ole, kas sa tähistad jõule või mitte. Kas sa sööd sushit või verivorsti, jood kombuchat või glögi. Jõulud on tähtpäev, mida saab veeta nii, kuidas tahad. Oleks aeg paar niiti läbi lõigata. Häid jõule!

Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.