60 sekundit,
Onu Bella

60 sekundit: Mälestades Onu Bellat

Neljapäev, 30.12.2021

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:12.2021

Janeki esimene 60 sekundit: kuidas Onu Bellale ei tulnud kooli nimi meelde

Eile esilinastus ETV-s Vahur Kersna teledokumentaal “Onu Bella. Uude maailma minek”. Ka mulle kui legendaarse Bella õpilasele anti seal meenutusteks sõna. Mõni väike nope oli saates sees, aga mõne puistan veel siia lisaks.

Tollane keemiaõpetaja Onu Bella püüdis ühes vanas intervjuus meelde tuletada, kelle nime kandis tollal Narva 2. Keskkool. Talle ei meenunud see, või pigem ei tahtnud ta seda nime välja öelda. Vaikis demonstratiivselt. Nüüd võib selle välja öelda, ajaloo huvides, et Eesti Töörahva Kommuuni nimeline oli see kool, kus meie kontakt tulevase šokirokkari ja popstaariga aset leidis. 

Ilmselt ta ei tahtnud öelda, et töötas (ehk oli asumisele saadetud, nagu ta ise ütles) koolis, mis kandis punast terrorit toetanud ja Eesti iseseisvuse vastu võidelnud organisatsiooni nime.

Janeki teine 60 sekundit: Sex Pistols ja Onu Bella

Käisin Narva koolis kaks aastat (1984-1986). Bella tuli teisel aastal ja hakkas õpetama keemiat ja inglise keelt. Tund nägi välja selline: õpetaja Bella seisis klassi ees, temast natuke eespool oli lintmakk, kust ta mängis meile oma lemmikmuusikat (selle valgustava perioodi eest olen talle ekstra tänulik), meie aga pidime neid laulutekste tõlkima. Kohustuslikus õppekavas olid Sex Pistols, Divine, Sparks jms. Keelt selgeks ei saanud, aga äge oli küll.

Janeki kolmas 60 sekundit: tossupommi valem

Ükskord otsustasime poistega, et paneme kraanikaussi, mida Onu Bella keemiatundides kasutas, tossupommi. Oli teada selline retsept, et on vaja fotode kinnitamiseks kasutatavat hapukinniti pulbrit ja see tuli segada apteegist saadavate tablettidega, mis mälu järgi kandsid nime “Gidroberit” (vene keeles muidugi). 

Nende segunemisel ei toimunud reaktsioon mitte kohe, aga mõne aja pärast, ja õhku paiskus korralik tossupilv koos värvi ja lõhnaga (ilmselt tervisele kahjulik). Me püüdsime selle ajastada selleks ajaks, kui klassijuhataja klassi sisse astub. Kõik õnnestus, aga kui arvata, et Bella selle peale käsi plaksutas, siis oo ei. Ta oli kuri ja käskis autoritel püsti tõusta. Keegi eriti ei liigutanud, aga valjeneva häälega taasesitatud nõudmise peale tõusin ainukesena püsti. 

Ta käsutas mind kohe tahvli ette ja käskis kirjutada tema kraanikausis toimunud keemilise reaktsiooni valem tahvlile. See oli alles pauk, ma olin keemias niigi nõrk ja see käis täiega üle jõu. Ja ta ikka peedistas mind korralikult. Kahju, et seda valemit ei mäleta, seda oleks praegu efektne selle loo pealkirjana kasutada.

Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.