60 sekundit

60 sekundit: Mida on Levilal õppida Tulevalt?

Neljapäev, 26.05.2022

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:05.2022

Levila tervikuna sel suvel ei puhka, kuid “60 sekundit” läheb augusti lõpuni küll suvepuhkusele, et siis värskete lugudega meie endi elust tagasi tulla. Kohtumiseni!

Danieli esimene 60 sekundit: mida on Levilal õppida Tulevalt?

Olen üks Tuleva pensioniühistu paarikümnest asutajast ning eile käisin ühistu sünnipäeval. Mõtlesime seal koos teiste asutajatega, mida Tuleva meile õpetanud on.

Esiteks seda, et maailm ei ole kunagi valmis. Teiseks seda, et isegi suurte tegijate kõrval on väikesel alati võimalik pildile tulla. Ning kolmandaks seda, et kui miski ei meeldi, siis tasub ehitada ise uus.

Tuleva sai alguse sellest, et Eesti pangad olid muutunud ahneks ning koorisid inimestelt liiga palju teenustasusid. Midagi pole teha, meie väikesel turul lähevad suured ettevõtted varem või hiljem liiga mugavaks. Konkurentsi on tarvis.

Hirm, et keegi teine tuleb kõrvale ja võtab kliendid ära, on aga suurtele võimas motivaator.

Kuid mitte ainult hirmu pärast. Vaid mõne aastaga on Tuleva 2. samba pensionifondidesse jõudnud umbes 300 miljoni euro eest pensionivarasid.

Danieli teine 60 sekundit: külma käivituse probleem


Tuleva võib tagantjärele tunduda kergelt sündinud eduloona, kuid mulle meenus eile ka see, kui raske oli alustada. Tuleva on nimelt ühistu ning selle ühistu esimeseks eesmärgiks oli saada piisavalt palju liikmeid, kes paneksid väikeste panustena kokku kolme miljoni euro suuruse algkapitali.

Kui esimesed mõnikümmend liiget oli saadud, saabus kõrb. Uusi liikmeid ei tulnud enam eriti juurde. Tõnu, Priit, Annika, Kristel, kõik rippusid telefonide otsas ning veensid tuttavaid ja vähem tuttavaid inimesi ühinema.

Selle aja raskuste kohta on mul ka üks ettekanne

Külma alguse probleemi teab igaüks, kes on asutanud idufirmat või kasvõi meediafirmat … nagu Levila. Ka Levila esimene aasta oli raske, sest meid ei teatud. Lugejate ja autorite leidmine võttis aega. Kuid lõpuks nad tulid.

Nii Tulevat kui Levilat on aidanud pidev töö, jäärapäine usk ning teadmine, et sind on vaja. 

Joonase 60 sekundit: lahinguvestmik

Üks pilt Joonase peagi Levilas ilmuvast koomiksist meie ajakirjanike Mari ja Eriku arutelust, kus nad üritavad lahti harutada sõjakajastustes kasutatavat lahingusõnavara:

Illustratsioon: Joonas Sildre

Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.