60 sekundit

60 sekundit: Robotid Tinderis ning kuidas jääda ajakirjanikuks

Neljapäev, 02.12.2021

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:12.2021

Janno 60 sekundit: millal ma poleks enam ajakirjanik ja normaalne inimene

On asju, mis iga päev häirivad. Argine elu, rutiin kulutab närve ja tapab ajurakke.

Kui ma lähen Maximasse, ei taha ma näha, et puuviljade läheduses katab põrandat sibulakoorte kiht. Ma ei nõustu sellega, et kauplus on pigem koristamata ja räpane, kui puhtusest särav ja kliendile silma pilgutav.

Lettide vahel tuiates ei leia ma üles üht maitseainet, mille mu naine koju tellinud on. Kuhu fucking kohta see pistetud on? Kui ma saaliteenindajalt midagi küsin, raputab ta pead ja mul tuleb vene keelele üle minna. Kas me kurat ei elagi Eestis?

Kui ma seisan kassajärjekorras, ostab keegi minu ees loetud minutid enne poe kinnipanekut umbes 20 loteriipiletit. See kõik võtab meeletult aega, paneb kulmu kergitama ja ajab täiega närvi.

Ma võiksin müüjat sõimata või turvamehe peal end välja elada. Aga ma tean, et see oleks murdumine. Sel hetkel kaotaksin ma võime näha asju teise inimese silmadega ja lakkaksin olemast ajakirjanik.

Sest kui poleks teisi vaatepunkte, poleks ka ajakirjanikke. Poleks mind ennast.

Danieli 60 sekundit: robotid ja Tinder

Viimasel ajal on palju juttu olnud petukõnedest. Iga päev räägivad uudised, kuidas “Harjumaa investeerimishuviline mees” kaotab 36 000 eurot või “Lasnamäe naine” 8000 eurot.

Petukõnede taga näivad olevat müügikunsti tipud. Petmisest on saanud teadus ning petuskeemide tegijad on võimelised inimesi ära tinistama tänu järjest parematele teadmistele, mille taga on muuhulgas masinõpe.

Üha paremaks lähevad deepfake tehnoloogiad ja kõnerobotid. 

Ning kuigi eile Helsinkis Slushi tehnoloogiakonverentsil rääkis Tinderi juht Renate Nyborg sellest, kuidas Tinder tekitab inimeste vahel maagiat, tuli õhtusel peol siiski jutuks see, miks see keskkond on üle ujutatud AI poolt joonistatud võltskarakteritest, kes algajale kasutajale külje alla ujudes minutitega abiellumisest ja pere loomisest suudavad rääkima hakata.

See kõik ongi mingil viisil maagiline. Uusi petuviise tuleb juurde ning keegi pole kaitstud. Hoidkem oma piip, prillid ja PIN-kood!

Maria ja Joonase 60 sekundit: kutsumata külalised

Peagi räägime Levilas vaimsest tervisest.

Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.