Vaata(8 min)

Mereprügila

Lugu sellest, kuidas üks Vilsandi rannast leitud Rootsi köharohupudelike pani mereteadlased Eesti väikesaartel prügi jahtima.

  • Video:Erik Tikan
  • Ajakirjanik:Ege Tamm
  • Illustratsioonid:Joonas Sildre
  • Avaldatud:10.2020

Oled jalutamas ühel Eesti asustamata väikesaare rannal. Märkad liivas lebavat pleekinud plastpudelit ja pahandad mõttes inimesega, kes selle sinna jättis. Korjad pudeli üles ja oma üllatuseks loed sildilt, et see pärineb hoopis sadade kilomeetrite kauguselt Taanist. Pudeli on sinna liivale kandnud hoopis meri.

Selline avastus ei ole võõras TÜ Eesti Mereinstituudi teadlastele. Viimase kahe aasta jooksul on nad käinud 14 asustamata väikesaarel uurimas, kui palju ja millist prügi meri sinna kannab. On leitud türgikeelseid jäätisepakke, venekeelsete kirjadega laevavarustust ja palju muud. Ehkki igal saarel kilode viisi prügi ei leidu, ei ole ükski neist ka täiesti puhas olnud. Ege Tamm ja Erik Tikan käisid koos teadlastega Hiiumaa lähedal Külalaiul prügi jahtimas.  

Aita meil levida, jaga meie linke.
Või toeta Levilat Patreonis (see on lihtne)!

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.

Kui saad pisut rohkem toetada, uuri lisaks siit!