Kuidas spordiennustus Eesti vallutas

Spordiennustuse haare Eestis aina kasvab. See lugu ei jäta ühtki kivi ümber pööramata.

  • Autorid:Andrei Liimets & Henri Kõiv
  • Toimetajad:Joosep Tiks & Lennart Ruuda
  • Keeletoimetaja:Helena Läks
  • Illustratsioonid:Joonas Sildre
  • Salvestus, helikujundus ja originaalmuusika:Janek Murd
  • Audiolugu luges:Sergo Vares
  • Avaldatud:04.2024

Kui Saku Suurhallist sai Unibet Arena, ei kaasnenud sellega suuremat avalikkuse tähelepanu. Ometi oli tegemist märgiga millestki palju suuremast. Alkoholitootja taandus uue tööstusharu ees, mille esindajate reklaamidega täitusid tänavad ja logodega kattusid vaid loetud aastatega spordivõistkondade särgid. Unibet, Olybet, Betsafe, Coolbet, PAF, Vivatbet, Optibet – ennustusportaalide valik lõi silme eest kirjuks.

Kus on sport, sinna on end murdnud ka spordiennustus ehk mängutulemuste peale päris raha panustamine. Murdnud end spordimaailmast välja – inimesteni, kes ehk muidu sporti ei jälgigi. Meil on spordiennustuskire tõttu ametist taandunud minister. Kui mullu kevadel arutas valitsus hasartmängude reklaamikeeldu, karjuti sponsorluslepingute kaotamise hirmus surma vaat et kogu Eesti spordile. Selle valdkonnaga seostuvad isiklikud tragöödiad ja kollektiivne paanika.

Meil on spordiennustuskire tõttu ametist taandunud minister.

Uurisime aasta jooksul kümnetelt asjaosalistelt mänguritest ettevõtjateni ja spordijuhtidest poliitikuteni, kuidas on ühe mängu peale ehitatud teisest mängust saanud valdkond, mille ülemaailmne turg ulatub sadadesse miljarditesse eurodesse ning Eesti spordilegi panustatavad summad üle miljardi. See on umbes kuueteistkümnendik meie riigieelarvest.

Kes on need inimesed, kes oma aega ja raha spordiennustusele pühendavad? Kes ja miks neile seda võimalust pakuvad? Kuidas mõjutab panustemaailm sporti ennast? Mida peaks ühiskond ette võtma, et saada hakkama nii võimsalt kasvanud turu reguleerimise kui ka sellest tekkinud kahjude vähendamisega? Seda kõike saad teada järgnevast loost.

Panustemaailma vahetuks ja hinnanguvabaks kogemiseks sukeldusid loo autorid ka ise erinevatesse portaalidesse. Kas ja kui põnev, paeluv või sõltuvust tekitav on spordiennustus ja kas panustamisega võib rikkaks saada? Kuidas läks, loe või kuula lisaloost, mis avab võõrale silmale panustamise praktilist poolt.

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.

Kui saad pisut rohkem toetada, uuri lisaks siit!