Kuula(6 min)

Loe või kuula lisaks. Coop: platvormid pakuvad justkui kiirabiteenust

Vastab Coop Eesti Keskühistu personalidirektor Kerstin Jaani.

  • Autor:Lennart Ruuda
  • Foto:Erik Tikan
  • Toimetaja:Hille Saluäär
  • Audiolugu loeb:Christopher Rajaveer
  • Salvestus, helikujundus, originaalmuusika:Janek Murd
  • Avaldatud:09.2022

Coopi eri ühistud otsivad tihti tööampsuplatvormide kaudu töötajaid. Miks?

Ennekõike on see tööandjale kiire ja mugav võimalus leida inimene, kes on kohe ja praegu nõus tööle tulema. Nii suure kollektiivi puhul nagu meil (Coopis töötab üle 6000 inimese) tuleb ikka ette, et keegi jääb ootamatult haigeks ja vajab asendust. Paneme kuulutuse üles, huvilised haaravad kinni ja mure on lahendatud. 

Näiteks selgus meil ühel õhtupoolikul, et homme hommikuks on sööklasse vaja nõudepesijat. Kokk oli juba paanikas, et mis saab. Panime kuulutuse Goworkabiti üles, see ei jõudnud tund aegagi seal olla, kui juba oli inimene olemas. 

Kas turuvarblaste kasutamine on hooajaline või sõltub see millestki muust?

Sesoonselt ette teada perioodidel, nagu suvi, kasutame püsivat asendustööjõudu. Võtame üle 500 suveabilise. Platvormitöötajad tulevad pigem appi haiguste perioodil. 

Ennekõike saab nii täita ametikohti, mis ei vaja eraldi väljaõpet. Kui on tarvis õppida rohkem ametit, tunda seadmeid ja programme, siis peame leidma teise lahenduse. 

Kuidas olete platvormitöötajatega seni rahule jäänud?

Me ei saa ega taha eristada tööampsajaid ja enda palgalisi töötajaid. 

Eks teistmoodi ongi see, et tööampsajad tulevad ajutiselt, nad ei otsi püsivat töökohta. Näiteks käivad meil e-poes kauplu komplekteerimas väikelaste vanemad. Töötavad hommikul kella 6st kuni 9ni. Siis läheb mees tööle ja naine tuleb tagasi koju lapse juurde. 

On ka neid, kes tahavad lihtsalt kodust välja saada. Näiteks aktiivsed pensionärid, kes soovivad end tuulutada ja lisaraha teenida. Nad ei otsigi püsivat töökohta, vaid lihtsalt vaheldust. 

Mõnikord jäävad ampsajad meie juurde tööle. Alguses tulevad ja ütlevad, et mina ei hakka iialgi poemüüjaks. Aga läheb kolm päeva mööda ja ta jääbki siia. See on hea võimalus inimestel eri ameteid proovida. Ja ettevõttele on see hea võimalus oma ettevõtet ja tööd tutvustada. Me võime küll rääkida, et oleme väga sõbralikud ja toredad, aga päriselt saab seda teada ikkagi ise järele proovides. See on siis natuke ka nagu proovitöö, mis on tasustatud. 

Teil on iga kuulutuse juures hoiatus, et kui tööampsajal jääb kassast raha puudu, tuleb see omast taskust kinni maksta. Miks?

Eks iga juhtum on ise moodi ja seda tuleb eraldi vaadata. Me ei taha kedagi hirmutada, pigem on meie eesmärk kutsuda töötajaid üles tähelepanelikkusele. Aga tõsi on ka see, et kaubandust ainult usalduse peale üles ei ehita. Muidugi tahame oma töötajaid usaldada, aga valvas peab ka olema. 

Mida peab silmas pidama ettevõte, kes soovib kasutada tööampsajaid? Ilmselt tuleb arvestada, et olemasolevad töötajad peavad ühepäevased ampsajad välja õpetama, mistõttu nende koormus suureneb. Mida veel?

Ei saa eeldada, et tuleb valmis töötaja, kes oskab konkreetset kassaprogrammi. Keegi peab näitama, kuidas töö käib, kuhu oma asjad panna, kus lõunat süüakse jne. See on täiendav koormus, kuid samas mõistetakse, et tänu lisajõule on ka töökoormus paremini jaotunud. 

Mis on tööjõuturu trendid?

Ma ise julgen arvata, et kuna tööjõuturg liigub järjest suurema paindlikkuse poole, siis saab üha tavalisemaks see, et inimesed ei seo end püsivalt ega pikaajaliselt ühegi tööandjaga, vaid tahavad n-ö rantjee-elu elada. Muidugi mõista tähendab see igaühe jaoks eri asja, kuid selleks, et tänaselt tööjõuturult töötajaid leida ja hoida, peab tööandja mõistma, et paindlikkus on üha kasvav trend. Pisut võib küll olla ebamugav, kuid alternatiiviks on ju pood kinni panna ja seda ei soovi keegi.

Aita meil levida, jaga meie linke.
Või toeta Levilat Patreonis (see on lihtne)!

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.