60 sekundit

60 sekundit: Kes peseb hambaid kaks korda päevas?

Neljapäev, 02.09.2021

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:09.2021

Mari 60 sekundit: aina madalam naeratus

Ta ei julgenud umbes kolmkümmend aastat hambaarsti juurde minna. “Mõtled, et no kuramus – kuidas sa lähed? Hambutu ju oled! Mis nad küll ütlevad?”

Järjest hambaid kaotanud inimese naeratus muutub kogu aeg natuke madalamaks ja kitsamaks, kuni kaob üldse ära. Läheb käe taha peitu. Enesekindlus saab täistabamuse.

Mõnel saabub ühel hetkel virgumine. Tekib ükskõiksus, sest elu läheb ju edasi. Mõni ütleb, et see on kalestumine. Teine ütleb, et see on lihtsalt vabanemine. Ja võetakse käsi eest ning naeratatakse taas oma tühikutega või suisa tühja naeratust. Selleni võib minna mitukümmend aastat.

Doktor Margit Muliin ütleb, et üle keskea inimestel, eriti meestel, on üsna tavapärane, et polegi hambaid suus, vaid on täisproteesid. 

“Kogu hambaarstindus on läbi põimunud hirmust hambaravi enda ees ja hirmust kallite hindade ees,” leiab ta.

Inimesed ei lähe hambaarsti juurde enne, kui suur valu käes.

Nelja aasta eest tagasi toodud hambaravihüvitis on pannud inimesi rohkem hambaarsti juures käima, eriti just vaeseid. Aga kukesammul.

Eriku 60 sekundit: jooksev mees

Mulle meenus, kuidas üks mu tuttav avastas enda jaoks spordi. Hakkas tervisejooksu tegema ning see hakkas nii meeldima, et käis juba iga päev jooksmas. 

Pere jaoks aega ei jäänud. 

Läkski selle kõige pärast ka naisest lahku. 

Hiljem ütles mees: “Oleksin siis veel rohkem joosta võinud, kui nagunii lahku läksime.”

Joonase ja Mari 60 sekundit: hambapesuKes peseb hambaid kaks korda päevas? Tuleb välja, et kaugeltki mitte kõik. Mõni ei pese üldse.

Allikas: Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring 2018
Graafik: Joonas Sildre

Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.