60 sekundit

60 sekundit: Rahuaja pidu

Neljapäev, 13.01.2022

  • Autor:Levila toimetus
  • Illustratsioon:Joonas Sildre
  • Avaldatud:01.2022

Mari ja Janno 60 sekundit: soojuspump on uus kurja juur

Maaküte on paigaldatud paljudesse Eesti koolidesse, kultuuri- ja rahvamajadesse ning lahendus, mis algselt lubas suurt kokkuhoidu, võib nüüd valdade eelarved lõhki ajada ja omajagu peavalu tekitada.

“Võibolla tuleb meil kõigil siin järgmine aasta samal ajal istuda villastes sokkides ja viltides,” ütleb Pala kultuurimaja juhataja Margit Soieva. Ta räägib küll pooleks naljaga, aga mure ise on tõsine.

Ajaleht Saarte Hääl kirjutab, et Kõljala külamaja on saanud jaanuaris elektriarve, mis küündib 800 euroni. Kurja juur on taas elektri jõul töötav soojuspump, mis toidab maja maakütet. See arve jääb maksta külamaja pidavale MTÜ-le.

Väikelinnade ja endiste kolhoosikeskuste kortereid soojendavad sageli õhksoojuspumbad. Need on majad, mida pole keskküttevõrku ühendatud. Niisiis kütab neid ühel või teisel moel elekter. Neis majades hakati elektriarvete pärast muretsema juba septembris.

Praegu aga võidavad kõige rohkem need, kes kütavad ise valmis tehtud küttepuudega ahju ja sauna ning kuhugi talvel reisima ei kibele. Teisisõnu: päris maainimesed.

Danieli 60 sekundit: rahuaja pidu

See oli laupäeval.

Lumi kriuksus talla all, kui ma läksin mööda hämarduvaid tänavaid Artise kino suunas, kus oli algamas Levila dokfilmi Estcoy-8 eellinastus. Ma möödusin muuhulgas majast, kus olin eile peol käinud.

Heal rahuaja peol. 

Ma tean, et see pidu on võimalik ka tänu neile sõduritele, kes käivad kaugetes riikides sõdimas, sest me oleme seda NATO-le või USA-le lubanud vastutasuks selle eest, et Tapal oleksid NATO üksused rahu tagamas.

Nad käivad seal, et Eestis ei oleks sõda. 

Kas me oleme piisavalt tänulikud selle eest, et meil on rahulikult krudisev lumi vanalinnas? Peod sealsamas. MTÜ-d. Väärtfilmid. Käsitööõlu. Start-up´id.

Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.