Asutaja piinad. Mis asjad on tokenid?

Usu või ära usu, kuid tokeniseerumine hakkab varsti muutma seda, kuidas inimesed ajakirjandust teevad. 

  • Autor:
  • Autor:Daniel Vaarik
  • Kaanepilt:Daniel Vaarik/Midjourney AI
  • Avaldatud:09.2022

“Meil on tokenid!”

"Toke... mida heldurit?"

"Muidu on see Levila väga tore kanal, teete lahedaid lugusid, aga ärge rääkige mulle mingitest tokenitest."

Lugesin su mõtteid? Ei lugenud?

Usu või ära usu, kuid tokeniseerumine hakkab varsti muutma seda, kuidas inimesed ajakirjandust teevad. 

Levilal on juba tokenid vaikselt olemas*. See tähendab, et inimesed, kes meie peagi ilmuvat raamatut "Vapilõvi" sõpradele soovitavad, saavad tänu tokenitele osa raha tagasi. 

Meie puhul on token natuke nagu tänutäht inimestele, kelle vahel me jagame hiljem laiali osakese raamatu kasumit. 

Süsteem, mida aitas teha Koos.io, võimaldab meil täpselt ja lihtsalt jagada fännide vahel ära umbes 5000 eurot tulevase raamatu tulust.  

Tokeniseerumine võimaldab aga palju rohkemat. Võtame näiteks maailma kuulsaima pildi, milleks on “Mona Lisa”. Selle pildi võib jagada miljoniks tokeniks ning need tokenid panna müüki. Iga inimene võib osta neid tokeneid, õigemini siis ühe miljondiku “Mona Lisat”. 

“Mona Lisat” ta küll endale koju ei saa, kuid ta võib saada kõike muud. Näiteks võib see token olla võtmeks VIP-uksele, mis viib järjekorrast mööda, otse “Mona Lisa” juurde.

Tokeniomanikud võivad saada esimesena “Mona Lisa” kohta käivaid uudiseid. Ning veel imelikum, tänu kiirele võimalusele konverteerida, võin ma tegelikult kohvikus kohvi eest maksta tibatillukese osakesega “Mona Lisast”. 

Ehk siis, kui ma ei usu eurodesse, vaid “Mona Lisasse”, siis ma hoiangi oma raha “Mona Lisa” tokenites? Miks mitte.

Kuidas see kõik ajakirjanduse tulevikku muudab? Ma pakun, et neljal moel:

  • Tokenite ostmine tuleb ajakirjanduse tellimise asemele või kõrvale. Kui tahan väljaannet toetada, ostan tokeneid, mis annavad juurdepääsu;

  • Tokenitega saab hakata tippi tagasi maksma ajakirjanikule, kes sulle väga meeldib. Suutis jälle sulle midagi kasulikku rääkida? Eraldad talle juba ostetud tokeneid;

  • Tokenid võivad hakata anda juurdepääsu lisateenustele – näiteks kommentaariruumid või päris-elu üritused, kus osalemiseks tuleks osta token;

  • Tokenid võivad aidata varajases staadiumis meediakanalitel jagada hilisemat tulu inimeste vahel, kes neid alguses aidanud on (see on siis Levila näide).

Me muide jagame väikese koguse “Vapilõvi” tokeneid ka lihtsalt oma püsitoetajate vahel.

*Osta raamat, logi “Minu konto” alt sisse, mine paremal üleval uuesti “Minu konto” menüüsse ning vali “Tokenid”. Sealt saad lingi, mida jagada sõbraga.

Aita meil levida, jaga meie linke.
Või toeta Levilat Patreonis (see on lihtne)!

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.

Kui saad pisut rohkem toetada, uuri lisaks siit!