kapsapea

Kirjanduspodcast Kapsapea

“Kapsapea” ärgitab lugema ja loetust rääkima, andes inspiratsiooni ja vabastades häbist, mida raamatute mittelugemine põhjustada võib.

“Kapsapea” on kirjandusteemaline jutusaade, mille keskmes on lugeja. Saadet veavad Berit Kaschan ja Ester Urbala, kes on veendunud, et kirjanduse kaudu saab rääkida ükskõik millest. Ja täiesti vabalt.
Igas saates vaatleme mõnd elulist teemat uuemate ja vanemate, tuntud ja vähem tuntud, rohkem ja vähem kapsaks loetud raamatute ning lugejatelt kogutud muljete põhjal. Osa neist muljetest saab alati ka ette loetud

Ester Urbala on kirglik lugeja, kellel on ilmunud novellikogu "Jumalik märk". Tema kirjatööd on ilmunud ajakirjades Looming ja Edasi.org.

Berit Kaschan on biblionaut, kes on veendunud, et lugemine teeb inimese õnnelikuks ja vabaks. Ja ei väsi seda kordamast.

Kuula

46 min

Kirjandusklassikutest ja -klassikast: kuidas saada(kse) klassikuks? Mida vajab klassik argipäevas? Kas on parem olla klassik või rahvakirjanik?

Kuula

49 min

Suvi on end mõnuga välja sirutanud ja “Kapsapea” otsustas selle täiusliku suvetunde eriti soojade tekstide ja meeleolumuusika kaudu kinni püüda ja ära salvestada. Nii igaks juhuks.

party book
Kuula

43 min

Meenutame seda, mis tunne oli veel peol käia. Ikka läbi kirjanduse.

Kuula

47 min

Sõbrapäeva puhul räägime sellest, kuidas avaldatakse armastust raamatutes.

Kuula

Räägime kulinaarsetest naudingutest ja kannatustest, eriliselt maitsvatest kirjakohtadest, toidu ja võimu suhetest, paksudest ja peenikestest, näljast ja ülesöömisest.

Kuula

37 min

Kirjanduspodcasti "Kapsapea" esimeses osas räägime, mida tähendab bibliofiiling ning mille järgi aru saada, kas ka sinul võib olla raamatuhäbi.

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.