Võitlus üksildusega - Levila

Võitlus üksildusega

Kogu maailmas räägitakse üksilduse epideemiast. Eestis on 110 000 üksi elavat eakat inimest. Levila uuris, kuidas neil läheb.

Tekst ja fotod: Piret Tüür
Illustratsioonid: Joonas Sildre
Audiolugu luges: Teele Pärn
Originaalmuusika ja helikujundus: Janek Murd
Toimetas: Iisa Laan
Avaldatud: 12.2020

Juba 1940. aasta nädalalõpulehes Esmaspäev jagati lohutust ja näpunäiteid üksildastele. Artiklis „Nüüd sõtta – üksilduse vastu!” peetakse parimaks üksilduse vastaseks relvaks armastust.

80 aastat hiljem otsime endiselt selle vastu rohtu. On hilissügis. Koroonanumbrid tõusevad. Rahvast kutsutakse koos püsima, veerand tundigi päevas vahetut tähelepanu jagama. Samal ajal tuleb hoida eraldi, et ei nakataks ja nakatuks. Eriti haavatavas seisus on eakad.

Üle ilma tehakse juttu üksilduse epideemiast, seda juba aastaid, kuid nüüd eriti. Arutletakse, kas meie vanaemade ja vanaisade üksildust võiksid leevendada robotid.

Suhtlesin pärast esimest kevadist koroonalainet kuni hilissügiseni eakate, erinevate ekspertide ning üksildasi vanemaid ja erivajadustega inimesi aitavate ühendustega. Olin seltsiks mitmele eakale, liikusin seltskondades ja uurisin nii nais- kui meespensionäridelt nende rõõmude, murede ja unistuste kohta.

Kogesin palju positiivset, kuid nägin oma silmaga ka tõelist üksildust. Need lood on nüüd siin.

Kas sulle meeldib Levila?
Nüüd saad meid toetada ka telefoni teel!

5 eurot9001006
20 eurot9001007

Levila logo

13 min

Järjejutu „Võitlus üksildusega”​ esimene osa.

8 min

Järjejutu „Võitlus üksilduse vastu”​ viies osa.