60 sekundit,
Ukraina,
Ukraina sõda

60 sekundit: Mida Facebook sulle ei räägi

Neljapäev, 28.04.2022

  • Autor:Levila toimetus
  • Avaldatud:04.2022

Danieli 60 sekundit: sõda tõe pärast

Ma loen, et Facebook on võtnud maha Vene valeinformatsiooni kontosid

See kõlab lootustandvalt. 

Ainult et kui sa oled hiljuti alustanud Eesti meediakanal, siis tähendab see seda, et ka sinu päris ajakirjanike päris Ukraina reiside käigus tehtud dokumentaalvideod ei levi. 

Sest Facebook ei tea, kas sa oled hea või halb. Tema masinõppe algoritmid näevad lihtsalt sõnu nagu “Ukraina”, nad näevad kaadreid surnud või kannatavatest inimestest ning Facebook otsustab: parem karta, kui kahetseda, parem piirata, kui lasta lugudel levida.

Sellepärast otsustasimegi anda Eriku videod sel nädalal Kanal 2 eetrisse, et need jõuaksid võimalikult paljudeni.

Kuid need videod on pikemal kujul kõik meie lehel olemas. Sa saad meid kõige paremini aidata sedasi, et sa vaatad neid ning kui meeldib, siis jagad sõpradega. 

Koos oleme tugevad. 

Mari 60 sekundit: minu trivia-talv

Kes oli Tallinna loomaaia kõige esimene asukas Illu? Eks ikka ilves, kes kingiti 1937. aastal Helsingis maailmameistriks tulnud Eesti Laskurliidu võistkonnale.

Mitu sammast on Tartu Ülikooli peahoone aulas sees? Ei rohkem ega vähem kui 28. 

Mis oli vanasti keelatud, et leib lõhki ei küpseks? Absoluutselt keelatud oli köögis kõhutuult lasta!

Millises riigis on ainus raudtee 1,4 meetrit lai ja eri andmeil 450-800 meetrit pikk? Kus mujal kui mikroriigis Vatikanis?

Mis spordialal keelati Covidi tõttu karjumine? Vehklemises, sest pritsmed on vastasele Covidi-ohtlikud.

Käisin sügisest kevadeni umbes 20 mälumängul Eestimaa väikekohtades ja õppisin neil mängudel kõige uskumatumaid fakte. Pole vist paremat viisi oma silmaringi kõikvõimalikes ootamatutes suundades kiiresti laiendamiseks. Sellest võib tekkida ka harjumus lugeda entsüklopeediaid ja kaduda tundideks Wikipedia lõpututesse katakombidesse.

Ühe hooaja jooksul õppisin, et kes mälumängul skoorida tahab, peaks suvel kordama Eesti murdesõnu, Antiik-Kreeka jumalaid, kõige-kõigemaid riike, jõgesid, poolsaari, pealinnu, Euroopa rahvaste eeposeid ja kõikvõimalikke triviaalseid fakte Brežnevi kohta. Samuti ei tee paha võtta raamatukogust “Noorpiilurite tarkuseraamat”. 
Loe Levila äsja ilmunud loost “Minu 20 mälumängu: viktoriin on väikekohtade vitamiin”, millise kamalutäie head tuju annab lõputus talves mälumäng või suisa 20.

Illustratsioon: Joonas Sildre

Joonase 60 sekundit: kauaks seda Putinit on?

Meie illustraatori Joonas Sildre pilt peagi Levilas ilmuvale Georgi Abolõmovi saatesarja "Täna Venemaal" kahele uuele osale.

Illustratsioon: Joonas Sildre

Inforuum. Mida me ise loeme, kuulame või vaatame?

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.