Katkised vahetusõpilased

Noored keeravad aastaks kodumaale selja, et minna uut riiki ja kultuuri kogema. Ideaalis elavad nad koos armastava perega, leiavad kohalikke sõpru ning elavad unistuste elu. Selline peaks olema täiuslik vahetusaasta. Mõnel noorel nii hästi ei lähe. Neil kujuneb parim aasta hoopiski võitluseks vaimse tervise muredega.

Need kuus noort läksid aastaks võõrasse riiki elama ja võõrasse kooli õppima. Nad otsisid vaheldust oma igapäevaelule, tahtsid kogeda midagi uut ja lahedat. Nad kõik lootsid sattuda hoolivasse perre ja luua kestvaid sõprussuhteid kohalike noortega. Aga neil kõigil tekkisid vahetusaasta jooksul vaimse tervise probleemid.

Üks on lähedalt näinud kahte koolitulistamist ja teine vaatas, kuidas politsei vahetusisa arreteeris. Üks näljutas end ja teine tundis end täiesti üleliigsena. Üks pidi taluma seksuaalseid nalju ja teine perekondlikke pingeid.

Kuula
haridus,
noorte vaimne tervis,
vaimne tervis

1. osa. Sandra. Prügihunnikute vahelt paradiisi

20 min

Sandra kaks vahetusperet olid teineteise vastandid: esimene räpane ja hoolimatu, teine puhas ja armastav. Kuidas läks nii, et Sandra päeva pealt kodust ära viidi ja esimesele perele lähenemiskeeld määrati?

Kuula
haridus,
noorte vaimne tervis,
vaimne tervis

2. osa. Vladislav. Ärevad koolitulistamised

8 min

Vladislav on kahel korral Ameerika Ühendriikides elanud ja õppinud. Mõlemal korral tuli tal kokku puutuda koolitulistamisega. Enam ta Ameerikasse minna ei taha.

Kuula
haridus,
noorte vaimne tervis,
vaimne tervis

3. osa. Eiki. Pidev kontroll ja sündsusetud naljad

12 min

Eiki polnud enne vahetusaastat nii tõsiseid vaimse tervise probleeme kogenud. Vahetusaasta ajal oli tal paanikahoog ja psühhiaater pani talle diagnoosi, millest Eiki aru ei saanud. Halvenev vaimne tervis ja vahetusisa seksuaalsed naljad ajendasid Eikit õpilasvahetust katkestama ja poole pealt tagasi Eestisse tulema.

Kuula
haridus,
noorte vaimne tervis,
vaimne tervis

4. osa. Emma. Näljutamisest ülesöömiseni

13 min

Emma läks vahetusaastale sooviga langetada kaalu ja saavutada elu parim füüsiline vorm. Ta hakkas end näljutama. Kui see loodetud tulemust ei toonud, asendus kalorite piiramine ülesöömishoogudega.

Kuula
haridus,
noorte vaimne tervis,
vaimne tervis

5. osa. Helery. Üleliigne pereliige

13 min

Helery põgenes igapäevaelu eest aastaks Norrasse. Ta lootis luua tähendusrikkaid ja kestvaid suhteid. Läks aga teisiti. Teda ei pandud tähelegi, ta oli igal pool nagu liigne pusletükk.

Kuula
haridus,
noorte vaimne tervis,
vaimne tervis

6. osa. Uku. Naabrite vägikaikavedu

13 min

Uku elas aasta Ameerikas väikeses maakohas koos paljude loomadega. Loomad ajasid naabrid niivõrd tülli, et erimeelsuste lahendamiseks mindi kohtusse. See tekitas pingeid nii vahetuspere sees kui ka suhtluses Ukuga. 

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.

Kui saad pisut rohkem toetada, uuri lisaks siit!