arvamus

Levila olulisemad lood 2022

2022. oli Levila läbimurdeaasta. Meid nimetati selge sõnumi edendajaks ning hoolimata sellest, et oleme väike kanal, jõudsime sadade tuhandete inimesteni. Siin on mõned meie lood.

  • Autor:Daniel Vaarik
  • Avaldatud:01.2023

Head uut aastat, Levila lugejad, vaatajad, kuulajad!

Teid, kes te meiega eelmisel aastal külastasite, on rohkem kui 200 tuhat. Teid, kes meid mingil moel on toetanud, on sadu. Ka sellesama artikli all on võimalus meid toetada, sest iga euro loeb ning iga euro läheb autorite ja lugude heaks.

Kogusin mitmekümne loo seast kokku 12 Levila lugu ning ühe lisaprojekti eelmisest aastast. Need on ausad, teravad, valusad, kuid sageli ka lootusrikkad lood teemadel, mis meid puudutasid. Loodetavasti puudutavad sind ka.

Siin need on:

Ääre peal. Noored räägivad avameelselt enesetapukatsetest ja elust vaimse tervise diagnoosiga.

Estcoy-8. Seni rääkimata lugu Afganistanis kõige rohkem kaotusi kandnud Eesti üksusest Estcoy-8. Lugu läbi meeste endi silmade.

Intervjuu Ukraina sõjas võidelnud eestlasega. Kõik ei ole nii ilus, kui optimistlikest peavooluraportitest paistis.

Lõksus valel pool rindejoont. Võib olla eesti keeles ilmunud värvikaim lugu Ukraina sõjast läbi lõksu jäänud Ukraina sõduri silmade.

Pärnu lahe uut mere-elanikku söömas. Kliimasoojenemise veidrad plussid. Esmakordselt Eestis - püüdsime kinni uue merekarbi, panime selle pannile ning sõime ära.

Härra sõda. Lühifilm Leo Kunnase maailmast ning sellest, kuidas üks mees on aastaid moodsat sõda ette ennustanud.

Kas tööampsudega saab kõhu täis? Lennart Ruuda proovis elada nii, et tegi äppide kaudu juhutöid. Raha ei saa palju, kuid töid saab teha koerte jalutamisest automaatkassa assistendini.

Eestlased valmistuvad. Levila käis üle Eesti vaatamas, kuidas külade ja asulate inimesed omal algatusel kriisideks ja sõdadeks valmistuvad. Kui tahta, on kõik võimalik.

Staarid, keda polnud. Eestlased armastavad oma tõsielusarju. Levila tegi aga loo sellest, kuidas võib tõsielusarjas osalemine mõjutada osaleja vamset tervist, sarja "Baar" näitel.

Lemmikloomade varjatud maailm. Lennart Ruuda ülevaade annab täieliku pildi sellest, kuidas me oma lemmikloomadega Eestis täna elame ja hakkama saame. Üks mõte kaasa: enamus inimesi tegelikult siiski ei tea, kuidas lemmikloomi pidada.

Viis liitrit verd. Aus ja avameelne intervjuu Maria Reinupiga tööst Ukraina rindejoone lähedal.

Viimane lumehelves. Meie Ukraina kaasautori Tarass Kovaltšuki tundlikud tekstid ilmuvad Levilas 2022. aasta kevadest saadik. Viimane lumehelves räägib sellest, kuidas sõda lõpuks inimese kätte saab ja sisemiselt murrab. Kuid siis hakkab inimene kirjutama.


PS. Ja kõigi tõsiste teemade kõrval, 12+1, ehk meie meedialabori boonusprojekt:

Eeri olukord! Ühel päeval kogunesid uue telemängu huvilised ühte suurde saali ning ... edasi ei läinud miski enam õigesti. Levila toores ja terav naljasaade Aleksander Eeri Laupmaa juhtimisel.

Toeta meid!

Illustratsioon toetajatele

Iga Levilale kantud euro läheb uute lugude tegemisse. Levila maksab nii ajakirjanikele, fotograafidele, illustraatoritele kui ka lugusid sisse lugevatele näitlejatele alati võimalikult õiglast tasu.

See on võimalik ainult tänu inimestele, kes Levilat toetavad. Aita meil olla teistmoodi – teravad, tasuta ja värsked – ka edaspidi.